Η παγκοσμιοποίηση εκφράζει την παντοδυναμία της οικονομίας (ιδιαίτερα μάλιστα της νεοφιλελεύθερης) επί των εθνικών κοινωνιών, συνιστά δε έναν τρόπο σκέψης και αντίληψης των σχέσεων ατόμου-κοινωνίας που φέρνει έντονα την ιστορική σφραγίδα του αγγλο-αμερικανικού εμπειρισμού. Στον πρώτο τόμο ανιχνεύονται κριτικά οι ιστορικές και φιλοσοφικές καταβολές της σημερινής "ιδεολογικής παγκοσμιοποίησης", ενώ στον δεύτερο αποσαφηνίζονται τα θεσμικά μέσα και οι συνέπειες αυτής της ιδεολογικής επικυριαρχίας.